Aktualności

Relacja z warsztatów terenowych – w poszukiwaniu pomników przyrody.

 

W kwietniu zorganizowaliśmy warsztaty terenowe w poszukiwaniu pomników przyrody. Dzięki wcześniejszym rozmowom z mieszkańcami i rozpoznaniu terenu, wyruszyliśmy zaopatrzeni w odpowiedni sprzęt aby znaleźć, oznaczyć, zmierzyć i ocenić potencjalne „skarby przyrody”. Udało nam się odnaleźć 3 piękne dęby bezszypułkowe. Po dokonaniu oszacowania drzew, uczestnicy warsztatów zaproponowali nazwy dla tych okazów: „Rzeczny Król”, „Dąb Joanny” oraz „Dąb Pati”. Wspólnie przygotowaliśmy też wnioski o uznanie ich za pomniki przyrody. Wnioski po złożeniu w Urzędzie Gminy w Kościerzynie czeka jeszcze długa droga formalna – uchwałę o ich ustanowieniu podejmuje Rada Gminy, po wcześniejszej konsultacji z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Gdańsku oraz Nadleśnictwem Kościerzyna, na którego gruntach znajdują się drzewa. Mamy nadzieję, że nasze wnioski zostaną pozytywnie rozpatrzone – jak tylko uzyskamy informacje, podzielimy się nimi z Wami.

wniosek_uznanie_pomnik_przyrody

 

linia ok

 

Warsztaty terenowe – w poszukiwaniu pomników przyrody.

Piękna pogoda za oknem aż kusi aby wyjść na dłuższy spacer. Jeżeli więc nie masz jeszcze planów na niedzielne (12.04) popołudnie, Fundacja Zielona Ziemia zaprasza na wędrówkę terenową w poszukiwaniu pomników przyrody. Donoszą nam jaskółki, że w pobliżu Loryńca można spotkać piękne stare drzewa. W trakcie wędrówki wspólnie poszukamy tych drzew, a następnie przygotujemy wnioski o uznanie ich za pomniki przyrody. Jako wnioskodawcy będziemy mogli zaproponować nazwy dla tych drzew. Za 100 lat, ktoś podziwiając te drzewa nie będzie znał nas, ale dzięki nam i nazwie którą nadamy tym drzewom, jakaś cząstka nas pozostanie. I jak? Brzmi zachęcająco? Planowana długość trasy to około 7 km. Współorganizatorem jest sekcja Nordic Walking KGW z Loryńca, więc istnieje możliwość bezpłatnego wypożyczenia kijków. Wcześniejsze zapisy nie są wymagane, spotykamy się o 15.50 przy świetlicy w Loryńcu. Zapraszamy do wspólnego przeżycia tej niesamowitej przygody

linia ok

Warsztaty ZDROWY DOM – TWÓJ EKO DOM – drugi warsztat.

 

Warsztaty ZDROWY DOM – TWÓJ EKO DOM – już w najbliższą sobotę 21.02, zapraszamy na drugi warsztat z tego cyklu.

Warsztaty składają się z 2 części. W pierwszej części przedstawiamy i dyskutujemy o zagadnieniach związanych z ochroną przyrody i środowiska.
W drugiej części – praktycznej, tym razem zgłębimy tajniki samodzielnego wyrobu naturalnych maści i kremów.

Warsztaty prowadzić będą p. Alicja Łepek z Fundacji Zielona Ziemia oraz p. Grażyna Sadowska z Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.

Warsztaty odbędą się na sali w Loryńcu, w najbliższą sobotę – 21.02.2015r. w godz. 14.00 – 17.00. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zgłoszenia tel. 880162827 lub biuro@zielonaziemia.org.pl . Wstęp bezpłatny. Zapraszamy.

Zaproszenie warsztaty eko Loryniec 21 luty

linia ok

Pierwsze ze spotkanie z cyklu warsztatów Eko Dom – Twój Zdrowy Dom.

W pierwszej części dyskutowaliśmy o zagrożeniach jakie niosą dla nas i dla naszej planety substancje zawarte w komercyjnych środkach, o alternatywnych rozwiązaniach, obliczaliśmy ślad ekologiczny oraz wyjaśniliśmy, co tak naprawdę kryje się pod pojęciem zrównoważonego rozwoju. W drugiej części – praktycznej, przygotowaliśmy ekologiczny płyn po prania i pastę do zębów oraz poznaliśmy sposób na wykonanie ekologicznego proszku do prania. Atmosfera sprzyjała wymianie poglądów – spotkanie było twórcze i pełne zaangażowania. Do zobaczenia w przyszłym miesiącu.

linia ok

Zapraszamy na warsztaty: ZDROWY DOM – TWÓJ EKO DOM. Na warsztatach dowiesz się jak m.in. zrobić ekologiczny płyn i proszek do prania (będziemy go robić wspólnie), pastę do zębów….. Porozmawiamy o tym, dlaczego warto robić środki do sprzątania i kosmetyki w domu, co kryje się pod różnymi nazwami składników tych produktów, które dostępne są w sklepie i czy zawsze są one zdrowe dla nas, dla naszej rodziny i dla środowiska. Warsztaty odbędą się na sali w Loryńcu, w najbliższą sobotę – 24.01.2015r. w godz. 13.30 – 16.30. Zgłoszenia tel. 880162827 lub biuro@zielonaziemia.org.pl . Zapraszamy – Poznajcie także, jaka to frajda robić takie rzeczy samemu w domu.

Zaproszenie na warsztaty ekologiczne Loryniec kopia

 

linia ok

W dniu 30 listopada złożyliśmy do Wojewódzkiego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku 2 wnioski o dofinansowanie działań związanych z ochroną przyrody w roku 2015. Pierwszy wniosek dotyczy obszaru czynnej ochrony przyrody i jego tytuł to:  „Traszka grzebieniasta (Triturus cristatus) i Kumak nizinny (Bombina Bombina) na terenie obszaru Natura 2000 Jeziora Wdzydzkie. Badania występowania i stanu w celu rozpoznania liczebności populacji, stanowisk lęgowych oraz stanu zajmowanego siedliska.” Drugi projekt złożony w obszarze ukierunkowanie ruchu turystycznego na obszarach przyrodniczo cennych dotyczy tematu: „Ukierunkowanie ruchu turystycznego wokół miejscowości Czarlina i jeziora Słupinko na obszarach cennych przyrodniczo Natura 2000 „Bory Tucholskie” PLB220009, Natura 2000 „ Jeziora Wdzydzkie” PLH220034” i Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie.

Wiemy, że na rok 2015 przeznaczono mniejsze niż dotychczas środki finansowe na realizację projektów, jednak mamy nadzieję, że komisja pozytywnie zarekomenduje nasze wnioski, gdyż ich realizacja wynika z bieżących potrzeb naszego regionu.

linia ok

6 listopada 2014 roku podpisaliśmy umowę na realizację projektu w ramach Funduszu AKUMULATOR SPOŁECZNY”. Umowa podpisana została z Fundacją Rozwoju Lokalnego „Parasol” w Bytowie jako operatorem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Umowa przewiduje dofinansowanie projektu „Do startu gotowi” i dotyczy wsparcia naszej fundacji w narzędzia niezbędne do realizacji jej celów.

 zbiorcze1a male

Comments are closed